Her Ana Yemeğin Yanına Yakışacak Ezogelin Çorbası Tarifi 

Türk Kadınlarının mutfağına özgü, yoğun bir biçimde Anadolu kokularını andıran, asırlardır bugünlerimize gelen ve tadını asla kaybetmeyen bir çorba tarifi ile birlikte sizlerin karşısındayız. Binlerce yemek tariflerinin içinden seçmiş olduğunuz ana yemeğiniz her ne olursa olsun, yanına mutlaka yakışacağını düşündüğümüz ezogelin çorbasınden bahsetmekteyiz.

Ezogelin Çorbası Tarifi

Lezzetinin yanında fazlaca bereket içerdiğini belirtmek isteriz. Besleyici, lezzetli, pratik olma özelliği ile Türk Halkının en iyi 10 çorbası arasına giren Ezogelin Çorbasını sizler için tam ölçülü ve en lezzetli haliyle tarifini sunuyoruz. Bütün bu saydıklarımızın yanı sıra mercimek çorbası ile olan büyük rekabeti ile, tüm kebap işletmelerinin olmazsa olmaz çorbası olma özelliğini taşımaktadır. Çeşitli hastalıklara karşı en iyi antibiyotik olma özelliğini taşımakla beraber, içen kişiler iyi olsun diye varını yoğunu ortaya koymaktadır. Yanına da en çok yakışanlardan tırnak pide ve bazlamadır.

Ezogelin çorbası denilince tarihçesini anlatmadan olmaz. Çoğumuz bu çorbayı sadece ismi ile birlikte anarız ve tarihini bilmeyiz. Türk mutfağına bu mükemmel lezzeti katan ve bu çorbaya ismini veren Gaziantep’in Uruş (Dokuzyol) kasabasında yaşamış olan Ezo Gelin’e teşekkürlerimizi sunarız.

Malzemeler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*